کد خبر: 147274 A

بر اساس اعلام نظر داوران ششمین جایزه ادبی یوسف اثر «ساعت» از مجموعه داستان «روایت چهارم» نوشته سیدرضا علوی به دلیل سادگی و صمیمی بودن و پرداخت بدون حشو و زوائد، به عنوان یکی از شایستگان قدردانی بخش آثار چاپی معرفی شد.

ایلنا: مدیر عامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز برگزیده جایزه ادبی یوسف شناخته شد.
به گزارش خبرنگار ایلنا بر اساس اعلام نظر داوران ششمین جایزه ادبی یوسف اثر «ساعت» از مجموعه داستان «روایت چهارم» نوشته سیدرضا علوی به دلیل سادگی و صمیمی بودن و پرداخت بدون حشو و زوائد، به عنوان یکی از شایستگان قدردانی بخش آثار چاپی معرفی شد.
سید رضا علوی یکی از برگزیدگان جایزه ادبی یوسف گفت: در این داستان بر این نکته که شهدای ما انسانهایی معمولی بودند و خود را به آخرین درجه عرفان رساندند تاکید شده است.
مدیر عامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز خاطرنشان کرد: داستان «ساعت» به موضوع شهداء گمنام و نقش آن‌ها در زندگی امروز می‌پردازد. در این داستان علاوه بر پرداختن به موضوع شهداء گمنام بر این نکته که شهداء ما انسانهایی معمولی بودند که توانستند خود را به آخرین درجه عرفان برسانند نیز تاکید شده است.
وی افزود: داستان «ساعت» در مورد پیرمردی است که سر خاک شهداء گمنام می‌رود و به آن‌ها می‌گوید که من از شما طلبی دارم که هنوز پرداخت نکرده‌اید. ماجرای طلب این پیرمرد از شهداء گمنام این است که او در زمان جنگ به یک مغازه ساعت فروشی می‌رود و ساعتش را برای تعمیر به مغازه تعمیر ساعت می‌دهد، چند روز بعد که برای باز پس گرفتن ساعتش باز می‌گردد می‌بیند که تعمیرکارساعت به جبهه رفته و چند ماه بعد هم خبر می‌آورند که او در جنگ به شهادت رسیده و جزو مفقودالاثر‌ها است.
علوی تصریح کرد: قصه «ساعت» در کنارچند داستان دیگر در کتابی با عنوان روایت چهارم به چاپ رسیده است. ناشر این کتاب بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس تبریز است.
وی افزود: در حال حاضر مشغول نگارش داستان کوتاه دیگری هستم به نام «تور» که این داستان هم مربوط به دفاع مقدس است. داستان «تور» درباره پیرمردی عراقی است که در رودخانه اروند تور می‌اندازد و جنازه یک شهید ایرانی را از آب می‌گیرد. او از لباسهای این شهید می‌فهمد که او ایرانی است. او این شهید را به خانه می‌برد و در مزرعه‌اش به خاک می‌سپارد. یک سال می‌گذرد و از برکت وجود این شهید، مزرعه این مرد بسیار حاصلخیز می‌شود. پس از به پایان رسیدن جنگ مرد عراقی تصویر این شهید را در تلویزیون ایران می‌بیند و این کشمکش در او به وجود می‌آید که آیا این جنازه را به کشور ایران تحویل دهد یا نه.
بر اساس رای داوران ششمین جایزه ادبی یوسف آثار اکبر صحرایی، بیژن کیا، محمد مهدی رسولی، محمدرضا دام‌رودی و سیدرضا علوی به عنوان برگزیدگان اینجایزه ادبی معرفی شدند.

ایران تلویزیون جنگ خاک دفاع مقدس شهرداری فرهنگی هنری داستان جایزه ادبی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر