کد خبر: 143008 A

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی:

سهم آذربایجان شرقی در حوزه دریاچه ارومیه ۴۴ درصد، آذربایجان غربی ۴۶ درصد و کردستان ۱۰ درصد می‌باشد که دریاچه ارومیه که به عنوان پارک ملی و ذخیره‌گاه زیست کره‌ای به ثبت رسیده است یکی از مناطق مهم از نظر تنوع زیست محیطی محسوب می‌شود.

ایلنا: مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی گفت: بر اساس تعریف کنوانسیون رامسر در این استان حدود ۲۰۰ تالاب وجود دارد که از بین آن‌ها پس از دریاچه ارومیه، تالاب قوری گل به عنوان منطقه حفاظت شده از اهمیت زیادی برخوردار است.
به گزارش خبرنگار ایلنا حمید قاسمی در اختتامیه همایش ملی روز جهانی تالاب‌ها اظهار داشت: آذربایجان شرقی با مساحت ۴.۵ میلیون هکتار و دارا بودن وضعیت اقلیمی نیمه خشک سرد در شمالغرب کشور و با جمعیت ۳.۵ میلیون نفری که ۶۸ درصد در بخش کشاورزی و ۲۴ درصد در حوزه صنعت و معدن مشغول به فعالیت هستند از استان‌های مهم کشور به شمار می‌رود.
وی با اشاره به اینکه ۲۰ منطقه با مساحت ۷۲ هزار هکتار زیر مجموعه اداره کل محیط زیست استان می‌باشد، گفت: تالاب قوری گل با مساحت ۲۰۰ هکتار دارای ۲۸۰ گونه گیاهی بوده و از گونه‌های شاخص جانوری آن می‌توان به اردک سرسفید و اردک مرمری اشاره کرد.
قاسمی با اشاره به تالاب قره قشلاق با مساحت ۵۲ هزار هکتار گفت: این تالاب از طریق رودخانه‌ها تغذیه می‌شود و گونه شاخص جانواری آن میش مرغ است.
وی تاکید کرد: جایگاه ویژه تالاب‌ها به عنوان پویا‌ترین اکوسیستم جهان، مدیریتی فراگیر و ملی و جهانی را می‌طلبد و در این راستا و در جهت جلوگیری از آسیب‌های احتمالی و تهدیدات مربوطه و همچنین اقدامات فرهنگی و آموزشی دوم فوریه میلادی به عنوان روز جهانی تالاب‌ها نامگذاری شده است.
قاسمی ادامه داد: امسال نیز با توجه به اهمیت موضوع دریاچه ارومیه و عزم ملی در این خصوص و حفاظت از تالاب فوق این همایش در آذربایجان شرقی برگزار شد.
وی یادآور شد: سهم آذربایجان شرقی در حوزه دریاچه ارومیه ۴۴ درصد، آذربایجان غربی ۴۶ درصد و کردستان ۱۰ درصد می‌باشد که دریاچه ارومیه که به عنوان پارک ملی و ذخیره‌گاه زیست کره‌ای به ثبت رسیده است یکی از مناطق مهم از نظر تنوع زیست محیطی محسوب می‌شود.
قاسمی با بیان اینکه وسعت این دریاچه در استانهای آذربایجان شرقی ۲۳ هزار کیلومتر مربع، آذربایجان غربی ۲۴ هزار کیلومتر مربع و کردستان پنج هزار و ۲۰۰ کیلومتر مربع می‌باشد، افزود: از سال ۷۴ تا کنون روند کاهش آب این دریاچه شروع شده و تاثیر پذیری پس روی آب در آذربایجان شرقی دو هزار و ۵۴ کیلومتر مربع و در آذربایجان غربی ۷۵۰ کیلومتر مربع است.
وی گفت: تراز آبی دریاچه ارومیه در بهمن ماه جاری به یک هزار و ۲۷۰ متر رسیده است که ۵۰ درصد از حداکثر نیاز آبی پایین‌تر است.

آذربایجان شرقی آذربایجان غربی بخش کشاورزی تالاب جهان حفاظت محیط زیست دریاچه ارومیه روز جهانی تالاب ها زیست محیطی محیط زیست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر