کد خبر: 117608 A

مدیرکل هوا‌شناسی آذربایجان‌شرقی:

در طی سال زراعی جاری از اول مهر تا ۷ آبان ماه سال ۹۲ میانگین بارندگی ثبت شده در مراکز هوا‌شناسی استان آذربایجان‌شرقی ۱/۸ میلی‌م‌تر گزارش شده که با توجه به دوره آماری بلندمدت مشابه با مقدار ۱/۱۹ میلی‌م‌تر مقدار ۵۶ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

ایلنا: مدیرکل هوا‌شناسی آذربایجان‌شرقی از کاهش ۵۶ درصدی بارش‌ها در استان نسبت به دوره آماری بلندمدت مشابه سال زراعی خبر داد.
به گزارش خبرنگار ایلنا امیرشاهرخ حسنعلی‌زاده در جلسه ستاد گندم آذربایجان شرقی گفت: در طی سال زراعی جاری از اول مهر تا ۷ آبان ماه سال ۹۲ میانگین بارندگی ثبت شده در مراکز هوا‌شناسی استان آذربایجان‌شرقی ۱/۸ میلی‌م‌تر گزارش شده که با توجه به دوره آماری بلندمدت مشابه با مقدار ۱/۱۹ میلی‌م‌تر مقدار ۵۶ درصد کاهش را نشان می‌دهد.
وی خاطرنشان کرد: در همین مدت مقدار بارندگی در کلانشهر تبریز ۷/۷ میلی‌م‌تر گزارش شده که با توجه به دوره آماری بلندمدت مشابه با مقدار ۲/۱۹ میلی‌م‌تر مقدار ۶۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد.
حسنعلی‌زاده ادامه داد: در همین مدت بیشترین بارندگی از شهرستان کلیبر به مقدار ۸/۲۷ میلی‌م‌تر و کمترین بارش از شهرستان مراغه به مقدار ۱/۰ میلی‌م‌تر ثبت و گزارش شده است.
مدیرکل هوا‌شناسی آذربایجان‌شرقی میانگین بارش در ۷ ماهه اول سال جاری در استان را ۱۰۹ میلی‌م‌تر اعلام کرد و گفت: در شهرستانهای مراغه، بناب، عجب شیر، ملکان، سهند و سراب با کاهش ۸۵ الی صد درصدی بارش‌ها، شرایط خشکسالی را طی می‌کنند.
وی به بارش قابل ملاحظه طی روزهای جمعه، شنبه و یکشنبه(دهم الی دوازدهم آبان ماه) در استان آذربایجان شرقی به ویژه جنوب استان که وضعیت خشکسالی در آن ثبت شده است اشاره کرد و افزود: بارش باران در برخی نقاط با رعدوبرق و وزش باد همراه بوده و تا قبل از شروع بارش‌ها توصیه‌های هوا‌شناسی کشاورزی همچون تسریع در آماده سازی و بذرپاشی مزارع غلات آبی و دیم، پاکسازی راه آب مزارع و باغات، تسریع در برداشت محصولات آماده برداشت بویژه ذرت دانه‌ای و انتقال کندوهای زنبور عسل به مناطق امن مورد تاکید سازمان هوا‌شناسی به کشاورزان است.

آذربایجان شرقی استان آذربایجان شرقی بارش باران خشکسالی شیر کشاورزی وزش باد بارش کشاورزان گندم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر