کد خبر: 1123823 A

یک مقام مسئول خبرداد:

مدیرکل حفاظت از محیط زیست آذربایجان‌شرقی خواستار اهتمام برای گسترش فضای سبز تبریز شد و گفت: کلان‌شهر تبریز فضای سبز فقیری دارد و لازم است توجه ویژه‌ای برای توسعه فضای سبز و رسیدن آن به استاندارد ملی انجام شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا از تبریز، حسن عباس نژاد، در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: 51 ایستگاه پایش آنلاین وضعیت آلایندگی هوا خروجی های صنایع و کیفیت هوای شهرهای استان را پایش می کند.

وی افزود: از این تعداد 36 مورد مربوط به ایستگاه پایش آنلاین کیفیت خروج هوای صنایع در خصوص دودکشها و 15 مورد ایستگاه سنجش آلودگی گازهای آلاینده ذرات 5/2 و 10 میکرون در کلانشهر تبریز و شهرهای میانه، مراغه ، بناب و شهرهای حاشیه دریاچه ارومیه هستند.

وی گفت: ایستگاه سنجش کیفیت هوا دارای ظرفیت اندازه گیری ذرات ۵/۲ و ۱۰ میکرون است که می‌تواند پارامترهای محیطی به خصوص در حمل و نقل و ترافیک را اندازه گیری و خروجی داده‌ها را به صورت اعداد نمایش دهد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی افزود: مهم‌ترین منابع بالقوه که می‌توانند موجب آلودگی زیست محیطی شوند، به صورت آنلاین از نظر آلودگی آب و هوایی و فاضلاب پایش می‌شوند.

وی افزود: 10 مورد پایش لحظه ای خروجی تصفیه خانه های مربوط به صنایع بزرگ استان را نیز پایش می کند.

وی گفت: در داخل شهرک‌های صنعتی نیز سازمان حفاظت محیط زیست ورود پیدا کرده با همکاری شرکت شهرک‌های صنعتی استان تصفیه‌ خانه‌های فاضلاب شهرک‌های صنعتی و واحدهای مستقر در این شهرک‌های پایش زیست محیطی می‌شوند.

وی در خصوص اقدامات صورت گرفته در خصوص کاهش آلودگی هوای کلان‌شهر تبریز گفت: توزیع بنزین یورو ۴ در سطح کلان‌شهر تبریز از سال ۹۳ نقش مهمی در کاهش آلایندگی خودروها داشت و این در حالی است که ۷۰ درصد منابع آلاینده هوای تبریز را خودروها تشکیل می‌دهند.

 عباس نژاد توجه به نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی کلانشهر تبریز تاکید کرد و گفت: با اینکه تعدادی از ناوگان حمل و نقل عمومی نوسازی شده و تعدادی نیز بازسازی شده، اما این مقدار با توجه به حجم آلایندگی این ناوگان کافی نیست.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست آذربایجان‌شرقی افزود: در حال حاضر 51 ایستگاه سنجش کیفیت هوا در شهرها و صنایع استان فعال است.

انتهای پیام/
استاندارد دریاچه ارومیه فضای سبز کلان شهر محیط زیست آذربایجان شرقی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر