کد خبر: 358281 A

مدیر کل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن در گفت وگو با ایلنا:

مدیر کل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه هنوز ظرفیت افزایش اجاره بها در بازار مسکن وجود دارد، گفت: پیش بینی می‌کنیم خیز خروج از رکود در بازار مسکن بدون افزایش قیمت‌ها از تابستان برداشته شود.

علی چگنی در گفت وگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به وضعیت صندوق های زمین و ساختمان در سال گذشته، اظهار داشت:از ابزارهای رونق مسکن غیر از استفاده از تسهیلات بازار بانکی ، تغذیه از بازار سرمایه است و در ماده 14 قانون ساماندهی هم آمده است که برای گسترش و توسعه بازارهای مالی در بخش مسکن علاوه بر بانک ها می توان از بازار سرمایه هم استفاده شود، به این معنا که سرمایه های خرد را وارد بازار مسکن کرد .

وی افزود: صندوق های زمین و ساختمان نهادهای نوپا هستند و هنوز مردم با کارکرد این صندوق‌ها آشنایی ندارند و توسعه این صندوق ها نیاز به زمان دارد.

چگنی ادامه داد: از سوی دیگر اقتصاد کشور و به دنبال آن بخش مسکن سه سال است که در رکود به سر می‌برد و یکی از دلایلی که صندوق های زمین و مسکن توسعه نیافت هم همین بحث رکود بود.

مدیر کل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن با بیان اینکه پیش بینی می کنیم در سال جاری صندوق های زمین و مسکن فعالیت جدی تری داشته باشند، گفت: پیش بینی ما این است که تعداد این صندوق ها هم افزایش یابد و پیش از این حدود 20 صندوق هم در صف اخذ مجوز برای تاسیس بودند و به طور حتم در سال جاری استفاده از این ابزار برای خانه دار شدن متقاضی بیشتری خواهد داشت.

وی در پاسخ به این سوال که چه زمانی فرصت مناسبی برای خرید خانه است، گفت: معتقدم اکنون زمان خوبی برای تبدیل به احسن ملک و اقدام برای خرید مسکن است.

چگنی همچنین درباره وضعیت بازار مسکن در سال جاری گفت: پیش بینی می کنیم فضای اقتصادی حوزه مسکن در سال جاری  بهتر از سال گذشته باشد اما به معنای رونق و افزایش قیمت‌ها نیست و همچنان نرخ تورم مسکن کمتر از نرخ تورم عمومی خواهد بود اما فعالیت و فضای کسب و کار در حوزه مسکن در سال جاری بهتر می شود اما تاکید می کنم، این به معنای افزایش قیمت مسکن نیست و خیز خروج از رکود از تابستان امسال برداشته می شود.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی درباره وضعیت اجاه بها و پیش بینی آن در سال جاری، اظهار داشت: اجاره بها در دو سال گذشته به دلیل افزایش عرضه، کمترین افزایش بها را داشت چراکه بسیاری ها نتوانستند در دوره  رکود ملک خود را بفروشند و آن را به بازار اجاره منتقل کردند.  

وی افزود: پیش بینی می کنیم افزایش اجاره بها در سال جاری شدت زیادی نداشته باشد و افزایش بها، نزدیک به تورم و یا حتی زیر نرخ تورم باشد، علی رغم اینکه ظرفیت افزایش قیمت‌ها در بازار اجاره هنوز وجود دارد.

چگنی با رد اینکه علت افزایش اجاره بها کاهش عرضه بوده است، تاکید کرد: به هیچ وجه در بازار اجاره کاهش عرضه نداشتیم و علت افزایش اجاره بها کاهش عرضه نیست. افزایش اجاره بها در دو سال اخیر قابل توجه نبوده و  معتقدم عرضه واحدهای اجاره ای مسکونی افزایش هم یافته است، چراکه علاوه بر واحدهای مسکونی اجاره ای، واحدهایی هم که به فروش نرفتند در بازار اجاره عرضه شدند .

مدیر کل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن افزود: از سوی دیگر شاخص تراکم خانوار در واحد مسکونی کاهش یافته و این نشان می دهد که نسبت موجودی مسکن به خانوار افزایش داشته که مفهوم ان افزایش عرضه واحدهای اجاره ای و فروش است.

افزایش اجاره بها بازار مسکن رکود بازار مسکن علی چگنی صندوق های زمین و ساختمان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر